Hoe staat het ondertussen met de pensioenhervorming?

Publicatiedatum

Tags

Pensioenen

Auteur

Nahima Lanjri

Deel dit artikel

Het pensioenakkoord dat voor het zomerreces is gesloten blijkt toch meer geld te gaan kosten na berekeningen van het Kenniscentrum Pensioenen. Met cd&v willen we dat de factuur klopt en dus de pensioenhervorming budgetneutraal is. Daarom vroeg ik de Minister van pensioenen, Karine Lalieux, voor meer uitleg.

Het Kenniscentrum Pensioenen berekende de impact van een pensioenbonus van 2 of 3 euro. Volgens de berekeningen zoude pensioenuitgaven in het begin wat dalen tot 2027, nadien zouden de uitgaven stijgen. Tegen 2040 zou de bonus rap tussen de 600 miljoen en 1,2 miljard euro kunnen liggen. Als de pensioenhervorming niet budgetneutraal is, dreigen we ook andere middelen van de EU te mislopen.

 

De minister van Pensioenen bevestigde als antwoord op mijn vraag dat ze de ambitie heeft om met deze pensioenhervorming de vergrijzingskost niet te verhogen. Ze zal voorstellen formuleren om de pensioenbonus gerichter te maken.

 

Ik heb er alvast op aangedrongen om de pensioenen van later veilig te stellen en om te snoeien in regels die niet eerlijk zijn tegenover anderen. Hierbij verwijs ik bijvoorbeeld naar het systeem van de vele ambtenaren die willen werken, maar niet meer kunnen werken omdat zij op ziektepensioen worden geplaatst.

 

Ik hoop dat de minister deze voorstellen en die uit ons pensioenplan zal meenemen.

 

Lees mijn volledige vraag en het antwoord van de Minister hier. (p. 2-6)

Nieuws

Meer netto voor wie bijverdient na pensioen

Wie na zijn pensioen als actief wil blijven op de arbeidsmarkt, zal vanaf volgend jaar gebruik kunnen maken van een aantrekkelijk gunsttarief. Werken wordt dan 30 tot 40 procent voordeliger dan vandaag. De maatregel werd op 9 juli goedgekeurd in het parlement.

Palliatief verlof opnemen ook per week in plaats van per maand

De Kamercommissie Sociale Zaken heeft in eerste lezing een wetsvoorstel goedgekeurd dat de opname van het palliatief verlof flexibiliseert. Op mijn vraag zal dit verlof voortaan ook per week – of een veelvoud daarvan – kunnen worden opgenomen. Vandaag kan dat enkel per maand.  Deze hervorming gebeurt tegelijk met de mogelijkheid om rouwverlof op te nemen op de dag van een geplande euthanasie*. 

Geef zelfstandigen ook rouwverlof bij zwangerschapsverlies

Ambtenaren die een kindje verliezen tijdens de zwangerschap, hebben sinds kort ook recht op rouwverlof indien ze de zwangerschap niet aan de werkgever hadden gemeld. Ik vroeg aan minister van Zelfstandigen Simonet om dit ook mogelijk te maken voor zelfstandigen.