Gezinnen wachten op hun extra week geboorteverlof

Publicatiedatum

Auteur

Nahima Lanjri

Deel dit artikel

De Gezinsbarometer van de Gezinsbond maakt duidelijk hoe zwaar gezinnen het vandaag hebben: 7 op de 10 rekenen op hulp om alles rond te krijgen.  Die hulp is er niet altijd. Daarom zijn er maatregelen nodig om gezinnen meer ademruimte te geven, en werk en gezin beter te combineren.

Net daarom hebben wij met CD&V vorig jaar een concreet voorstel ingediend om het familiekrediet in te voeren. Een bundeling van alle verloven voor zorg van een kind tot een rugzakje van 24 maanden per kind, te verdelen onder de ouders en eventueel plusouders, grootouders, en beter betaald dan vandaag.

In het begrotingsakkoord werd alvast een eerste stap gezet, met extra middelen en de aankondiging van een bijkomende week geboorteverlof vanaf 2026, op te nemen door één van beide ouders. Dit perspectief geeft hoop aan gezinnen. Tegelijk merken we vandaag veel onzekerheid. Toekomstige ouders krijgen bij hun werkgever of ziekenfonds te horen dat ze (nog) geen recht hebben op die extra week geboorteverlof. Dat zorgt voor onduidelijkheid en terechte frustratie bij gezinnen.

Aangezien het budget voor het volledige jaar 2026 voorzien is, verwachten ouders, en ook wij als gezinspartij, dat elk kind dat vanaf 1 januari 2026 geboren wordt, recht heeft op die extra week geboorteverlof. Dat vraagt om een retroactieve invoering met voldoende flexibiliteit en dus de mogelijkheid om het nog na het geboorteverlof op te nemen.

Ik heb vandaag in de plenaire vergadering aangedrongen bij minister Simonet (die minister van Werk David Clarinval verving) om zo snel mogelijk werk te maken van die extra week geboorteverlof.

Nieuws

Meer netto voor wie bijverdient na pensioen

Wie na zijn pensioen als actief wil blijven op de arbeidsmarkt, zal vanaf volgend jaar gebruik kunnen maken van een aantrekkelijk gunsttarief. Werken wordt dan 30 tot 40 procent voordeliger dan vandaag. De maatregel werd op 9 juli goedgekeurd in het parlement.

Palliatief verlof opnemen ook per week in plaats van per maand

De Kamercommissie Sociale Zaken heeft in eerste lezing een wetsvoorstel goedgekeurd dat de opname van het palliatief verlof flexibiliseert. Op mijn vraag zal dit verlof voortaan ook per week – of een veelvoud daarvan – kunnen worden opgenomen. Vandaag kan dat enkel per maand.  Deze hervorming gebeurt tegelijk met de mogelijkheid om rouwverlof op te nemen op de dag van een geplande euthanasie*. 

Geef zelfstandigen ook rouwverlof bij zwangerschapsverlies

Ambtenaren die een kindje verliezen tijdens de zwangerschap, hebben sinds kort ook recht op rouwverlof indien ze de zwangerschap niet aan de werkgever hadden gemeld. Ik vroeg aan minister van Zelfstandigen Simonet om dit ook mogelijk te maken voor zelfstandigen.