Dienstverlening van de Pensioendienst moet beter

Publicatiedatum

Tags

Pensioenen

Auteur

Nahima Lanjri

Deel dit artikel

De federale pensioendienst heeft zijn diensten teruggebracht als gevolg van de vergrijzing van zijn eigen personeelsbestand en de toename van het aantal gepensioneerden. Dit heeft geleid tot verminderde toegang tot pensioendiensten en informatie, vooral voor digitaalarme personen. De complexiteit van pensioendossiers wordt ook genoemd als een reden voor de verminderde dienstverlening.

Ik vroeg de minister gevraagd naar het tijdelijke of permanente karakter van deze beperkingen, de aanpak van het personeelstekort en de structurele hervormingen die nodig zijn om de complexiteit van het pensioensysteem aan te pakken. Minister Karine Lalieux heeft aangegeven dat de aanpassingen van het dienstverleningsmodel van de Pensioendienst eind 2023 worden geëvalueerd. Ze heeft ook maatregelen aangekondigd om de dienstverlening aan digitaalarme personen te verbeteren en het personeelstekort aan te pakken. Lalieux wil verder de samenwerking met lokale pensioenprofessionals versterken en de hervorming van het pensioensysteem aanpakken.

Nieuws

Wie op het punt staat uit te vallen, zal straks deeltijds kunnen gaan werken

Werknemers die door ziekte of medische klachten dreigen uit te vallen, moeten de mogelijkheid krijgen om tijdelijk minder te werken zonder meteen volledig uit de arbeidsmarkt te verdwijnen. Dit wil ik mogelijk maken met de arbeidsparticipatietoeslag (APT). Het proefproject met de APT zal op 1 januari 2027 van start gaan. Het wettelijk kader daarvoor wordt na het zomerreces aan de Kamer voorgelegd.

Vier op tien bedrijven faalt in re-integratiebeleid voor langdurig zieken

Vier op de tien Belgische ondernemingen slaagt er niet in om de wetgeving rond de re-integratie van langdurig zieken om te zetten in de praktijk. Ze geven aan dat aangepast werk voorzien in hun organisatie zo goed als onmogelijk is. Dat blijkt uit het verzuimonderzoek van welzijns- en preventiedienst Mensura. Slechts twaalf procent van de bedrijven kan een volwaardig ‘collectief re-integratiebeleid’ voorleggen.

Artikel DM: "Amper een op tien zieke werknemers gaat opnieuw deeltijds werken"

Van werknemers die minder dan een jaar ziek zijn, maakt maar een tiende gebruik van de optie om deeltijds weer te gaan werken. Nochtans ligt daar de sleutel om niet langdurig uit te vallen.