Deep Nudes onder de aandacht

Publicatiedatum

Auteur

Nahima Lanjri

Deel dit artikel

Elk jaar opnieuw voer ik samen met Vrouw en Maatschappij actie tegen geweld op vrouwen. Dit jaar vragen we met de Wittelintjesactie aandacht voor deepnudes, een verontrustende nieuwe vorm van online seksueel geweld tegenover vrouwen. Met behulp van artificiële intelligentie kan elke onschuldige foto of video omgevormd worden tot een naaktbeeld. Dit online fenomeen heeft voor slachtoffers vaak offline zware gevolgen.

Uit recent onderzoek blijkt dat 1 op 3 jongeren in ons land ooit al slachtoffer werd van online geweld. Omdat deepnudes zo’n nieuw fenomeen zijn, hebben we in België daar nog maar weinig gegevens over. Nochtans tonen internationale cijfers aan dat het aantal verspreide deepnudes met 150% steeg t.o.v. vorig jaar.

We moeten deze nieuwe vorm van online geweld tegen vrouwen daadkrachtig bestrijden. Daarom pleit V&M o.a. voor een totaal verbod op alle apps en websites die het manipuleren van naaktfoto’s en -video’s aanbieden. Daarnaast is er nood aan meer preventie, meer ondersteuning voor slachtoffers en hun omgeving en meer onderzoek naar het fenomeen.

Meer info over onze actie en beleidsvoorstellen op https://vrouwenmaatschappij.be/wittelintjesactie-2023

 

Nieuws

Beter wegschenken dan weggooien

Op dranken zoals thee, koffie of water geschonken aan voedselbanken moet er belasting betaald worden bij schenking aan bv. voedselbanken. Die producten kunnen ook vernietigd worden waardoor geen accijnzen verschuldigd worden. Gelet op de financiële kost voor de betrokken ondernemingen zullen deze eerder kiezen voor vernietiging dan voor schenking, ondanks de maatschappelijke meerwaarde van het laatste en de verspilling die hiermee gepaard gaat. 

Extra week geboorteverlof moet één jaar opneembaar zijn

De extra week geboorteverlof moet niet alleen gelden voor elk kind geboren sinds 1 januari, ouders moeten ook één jaar de tijd krijgen om die week op te nemen. Dat vroeg ik vandaag in de plenaire zitting van de Kamer. Wat er vandaag op tafel ligt, maakt mij zorgen, want door de laattijdige uitvoering van de maatregel dreigen ouders die begin dit jaar een kindje kregen hun recht gedeeltelijk te verliezen.