Naar een eerlijker pensioensysteem

Publicatiedatum

Auteur

Marie Behaeghe

Deel dit artikel

De pensioenhervorming is een feit. Essentieel is dat niet alleen gewerkte jaren meetellen voor je pensioen, maar ook periodes van zorg en kwetsbaarheid. Zo wordt iedereen die ziek is geweest of gezorgd heeft voor een ander, daarvoor niet gestraft op het einde van de rit.

De hervorming garandeert eerlijke en betaalbare pensioenen, met meer harmonisering tussen werknemers, zelfstandigen en ambtenaren. Bovendien tonen de cijfers aan dat de budgettaire kost van de vergrijzing tegen 2070 met een derde kan dalen. Dat is essentieel om de toekomstige generaties niet op te zadelen met torenhoge schulden.

Wat houdt de hervorming in?

Eerste loopbaanjaar zal meetellen als een volwaardig gewerkt jaar
Ziekteperiodes tellen mee voor de pensioenvoorwaarden
Alle zorgverloven worden erkend voor vervroegd pensioen én regulier pensioen.
Ook geboorteverlof, adoptie- en pleegouderverlof worden voortaan meegeteld voor de toegang tot vervroegd pensioen op 60 jaar na 42 loopbaanjaren

Daarnaast komt er meer flexibiliteit via ‘pechdagen’ en een overloopregeling voor mensen die halftijds werken met wisselende uurroosters waarbij tekorten en overschotten in gewerkte dagen over de jaren heen kunnen worden gecompenseerd.

Dankzij cd&v is de hervorming rechtvaardiger en eerlijker. Voor een christendemocraat telt menselijkheid en solidariteit: wie ziek is geweest, gaan we toch geen twee keer straffen in het pensioen? Dat was steeds een harde eis van ons. Net als het gelijkstellen van het geboorteverlof: wie zorg draagt voor een kind, moet daarvoor erkend worden, ongeacht het geslacht en dit zowel voor biologische als adoptie- en pleegouders. Ook dat hebben we kunnen rechttrekken.

Het werk is nog niet af

Het werk is nog niet af. Nu moet de tweede pensioenpijler voor iedereen er komen, zodat de pensioenkloof meer wordt gedicht en stelsels dichter bij elkaar aansluiten. En ook de pensioensplit wordt wat cd&v betreft verplicht. Zodat iedereen die zijn of haar best heeft gedaan en zorg heeft gedragen voor een ander, daar ook eerlijk voor beloond zal worden op hun oude dag.

Lees hier mijn tussenkomst.

Lees hier de goedgekeurde pensioenhervorming.

Nieuws

Goed dat de prioriteiten eindelijk juist zitten, nu snel uitvoeren

Er is eindelijk een akkoord gevonden over de extra week geboorteverlof voor ouders die dit jaar een kindje kregen. Dat is goed nieuws voor duizenden jonge gezinnen die hier al maanden op wachten. Na talloze tussenkomsten in het parlement komt er eindelijk uitvoering van de afspraak die al sinds het begrotingsakkoord van november vorig jaar op tafel lag.

 

Meer netto voor wie bijverdient na pensioen

Wie na zijn pensioen als actief wil blijven op de arbeidsmarkt, zal vanaf volgend jaar gebruik kunnen maken van een aantrekkelijk gunsttarief. Werken wordt dan 30 tot 40 procent voordeliger dan vandaag. De maatregel werd op 9 juli goedgekeurd in het parlement.

Palliatief verlof opnemen ook per week in plaats van per maand

De Kamercommissie Sociale Zaken heeft in eerste lezing een wetsvoorstel goedgekeurd dat de opname van het palliatief verlof flexibiliseert. Op mijn vraag zal dit verlof voortaan ook per week – of een veelvoud daarvan – kunnen worden opgenomen. Vandaag kan dat enkel per maand.  Deze hervorming gebeurt tegelijk met de mogelijkheid om rouwverlof op te nemen op de dag van een geplande euthanasie*.