Discriminatie op de arbeidsmarkt: tijd voor actie

Publicatiedatum

Auteur

Nahima Lanjri

Deel dit artikel

In de commissie heb ik opnieuw discriminatie op de arbeidsmarkt aangekaart. Nieuwe cijfers tonen aan dat oudere sollicitanten nog steeds veel minder kansen krijgen dan jongeren. Dat is onaanvaardbaar.

Ik vroeg de minister duidelijkheid over de beloofde evaluatie van de antidiscriminatiewetgeving, de opvolging van de 73 aanbevelingen en de concrete maatregelen zoals datamining, praktijktesten en mogelijke sancties. De minister gaf aan dat er gewerkt wordt aan plannen en overleg, en dat een aantal maatregelen lopende zijn. Maar echte beslissingen en concrete timing blijven voorlopig uit.

Mijn conclusie is duidelijk: goede intenties volstaan niet. We hebben nood aan concrete maatregelen en zichtbare resultaten. Daarom heb ik gevraagd om bijkomende, schriftelijke antwoorden.
Want iedereen verdient een eerlijke kans op de arbeidsmarkt — zonder discriminatie.

Lees hier mijn mondelinge vraag van 19/05/2026.

Lees hier mijn mondelinge vraag van 15/07/2025.

Lees hier het artikel in Plus Magazine.

Nieuws

Wie op het punt staat uit te vallen, zal straks deeltijds kunnen gaan werken

Werknemers die door ziekte of medische klachten dreigen uit te vallen, moeten de mogelijkheid krijgen om tijdelijk minder te werken zonder meteen volledig uit de arbeidsmarkt te verdwijnen. Dit wil ik mogelijk maken met de arbeidsparticipatietoeslag (APT). Het proefproject met de APT zal op 1 januari 2027 van start gaan. Het wettelijk kader daarvoor wordt na het zomerreces aan de Kamer voorgelegd.

Vier op tien bedrijven faalt in re-integratiebeleid voor langdurig zieken

Vier op de tien Belgische ondernemingen slaagt er niet in om de wetgeving rond de re-integratie van langdurig zieken om te zetten in de praktijk. Ze geven aan dat aangepast werk voorzien in hun organisatie zo goed als onmogelijk is. Dat blijkt uit het verzuimonderzoek van welzijns- en preventiedienst Mensura. Slechts twaalf procent van de bedrijven kan een volwaardig ‘collectief re-integratiebeleid’ voorleggen.

Artikel DM: "Amper een op tien zieke werknemers gaat opnieuw deeltijds werken"

Van werknemers die minder dan een jaar ziek zijn, maakt maar een tiende gebruik van de optie om deeltijds weer te gaan werken. Nochtans ligt daar de sleutel om niet langdurig uit te vallen.