Mensen met een handicap zouden niet gedwongen mogen worden tweemaal hetzelfde onderzoek te ondergaan

Publicatiedatum

Auteur

Nahima Lanjri

Deel dit artikel

Als je jonger dan 18 jaar bent en een handicap hebt krijg je een zorgtoeslag als extra steun. Maar vanaf 18 jaar heb je de keuze tussen die toeslag of een federale uitkering - met opnieuw een medisch onderzoek. Dat dubbele onderzoek is onnodig en dubbel werk, daarom stel ik een wetswijziging voor.

Word je binnenkort 18 jaar en heb je een handicap, dan staan jij en je ouders voor een belangrijke keuze. Blijf je gebruik maken van de zorgtoeslag voor kinderen en jongeren tot 21 jaar of stap je over naar een tegemoetkoming waar je vanaf je 18de recht op hebt? Alsof deze keuze nog niet moeilijk genoeg is zal je bij een overstap naar een tegemoetkoming opnieuw een medisch onderzoek moeten ondergaan. Hier wil ik met mijn wetsvoorstel verandering in brengen.

Met de zesde staatshervorming werd de bevoegdheid voor de zorgtoeslag overgedragen aan de gemeenschappen, de federale wetgeving inzake kinderbijslag blijft echter van kracht in de deelentiteiten. Het wetsvoorstel dat ik nu opnieuw indiende heeft tot doel in de federale wetgeving een basis vast te leggen om ervoor te zorgen dat vaststellingen van de deelentiteiten kunnen worden gebruikt op federaal niveau om mensen niet tweemaal te dwingen een medisch onderzoek te ondergaan.

Het onderzoek dat is gedaan voor de zorgtoeslag moet ook gebruikt kunnen worden om vast te stellen of je al dan niet recht hebt op een tegemoetkoming vanaf je 18de, zo vermijden we dat hetzelfde onderzoek twee keer wordt uitgevoerd. 

Meer info vind je op www.handicap.belgium.be/nl/tegemoetkomingen 

 

 

Nieuws

Fraude en misbruik bij OCMW’s vragen kordate aanpak en bestraffing

De voorbije maanden maakte ik namens cd&v deel uit van een werkgroep binnen het parlement over het vermoeden van fraude bij het OCMW van Anderlecht. Er werden hoorzittingen georganiseerd waarin de betrokken diensten gehoord werden over de problematiek. Hieruit hebben we de nodige conclusies getrokken en voorstellen uitgewerkt om fraude en misbruik hard aan te pakken. Want dit schaadt het vertrouwen in de overheid, het OCMW is oorspronkelijk een solidariteitsmechanisme voor wie steun nodig heeft, maar misbruiken en vriendjespolitiek halen het draagvlak voor deze solidariteit onderuit.

Mijn voorstel om het sociaal tarief te hervormen sluit werkende mensen niet langer uit

Vandaag werd in de plenaire zitting van de Kamer een voorstel van Nahima Lanjri (cd&v) goedgekeurd om het sociaal energietarief te hervormen tot een rechtvaardiger getrapt systeem. Het huidige sociaal tarief is een elektriciteits- en/of aardgasprijs die aanzienlijk lager ligt dan een commercieel tarief en bedoeld voor personen of gezinnen die bepaalde uitkeringen ontvangen.

Je kind blijft fiscaal ten laste zolang het niet meer dan 21.840 euro verdient als jobstudent

Het fiscaal plafond voor studentenarbeid werd verhoogd. Tot nu toe lag de grens voor een kind van een samenwonend koppel op ruim 8 500 euro per jaar, voor dat van een alleenstaande op 10 800 euro. Studenten mogen voortaan ruim dubbel zoveel verdienen (21 840 euro) zonder fiscale gevolgen voor de ouders.